80. léta

1980 – 1989

Leden-Únor

 

Startovací kolo babi, dědo vyprávěj je za námi a teď nás čeká nová výzva, kterou jsou 80. léta. Jaká byla osmdesátá léta v Československu?
Politickou situaci stále hlídají sovětská vojska, informace podléhají cenzuře. Dekáda je zatížena katastrofou v podobě havárie jaderné elektrárny v sovětském Černobylu (dnes Ukrajina). Nobelova cena za literaturu byla udělena českému básníkovi Jaroslavu Seifertovi, Zemřel Jan Werich. Populárním slovem je „perestrojka“. Rok 1989 je dobou společenských změn v sousedním Polsku, NDR a Maďarsku, po nich v listopadu 1989 přichází sametová revoluce i do Československa.

Naše děti tuto dobu nepamatují, ale jejich babičky a dědové zcela jistě ano a tak vám nabízíme širokou paletu možností, jak na tuto dobu zavzpomínat, jak zjistit co bylo módní, jaká se poslouchala hudba, jaké byly filmy a prostě jak se o ní něco dozvědět něco více a to očima těch nejpovolanějších – babiček a dědů, kteří tu dobu zažili.

Osmdesátky

Významná událost

Sportovec

Oblékací panenka

Místo

Film

Hudba

Co to bylo?

Osmdesátky

Taneční a plesová sezona

Jak vypadal začátek kalendářního roku v osmdesátkách? Podobně jako dnes, byly plesy, taneční, čaje o páté. Zapátrejte s babičkou a dědou ve starých albech, najděte fotky z plesové sezóny. Poslechněte si jejich vyprávění o tom, jaké byly čaje o páté, jak to vypadalo na plesech, jaké oblečení babička s dědou do tanečních nosili. A když budete moc šikovní, třeba přemluvíte babi a dědu a oni vám uákážou nebo vás dokonce naučí nějaký svůj oblíbený tanec svého mládí.

Jak bude vypadat splnění úkolu? Fotka z rodinného alba, povídání nebo třeba i videonahrávka tance.

Významná událost

Píše se datum 17. listopadu 1989. V 16 hodin začalo v Praze na Albertově shromáždění studentů pražských vysokých škol u příležitosti 50. výročí pohřbu studenta Jana Opletala, který se v roce 1939 změnil v protifašistickou demonstraci. Brzy se oficiální manifestace změnila v demonstraci, požadující odchod vedoucích představitelů státu. Shromáždění na Albertově končí dle plánu, ale průvod studentů pokračuje na Vyšehrad. Tady bylo shromáždění oficiálně ukončeno, studenti ale pokračují v pochodu Prahou a přidávají se další lidé. V 19:30 je celá obrovská skupina asi 50 tisíc demonstrantů z obou stran obklíčena na Národní třídě – demonstranti si sedají na zem a zapalují svíčky. Ve 20:30 začínají pluky Veřejné bezpečnosti, s podporou dvou obrněných transportérů, postupovat proti davu, čímž vzniká tlačenice. Příslušníci VB bijí demonstranty bez ohledu na věk a pohlaví obušky, zatčení jsou odváděni do připravených autobusů. Dav je rozehnán po 21. hodině. Objevuje se zpráva o možných mrtvých. Začala Sametová revoluce.

Mimo Prahu ale události tak rychlý spád neměly. Jak na tohle datum vzpomíná babička s dědou? Co se dělo ve vaší obci? Vypravování babičky či dědy nám pak pošlete.

%

Babimetr

%

Dědometr

Sportovec – kartotéka

Jaké byly významné události v oblasti sportu? Hned na začátku je mezinárodní sport poznamenán mnoha zeměmi bojkotovanou olympiádou v Moskvě. Ve stejném roce, tedy 1980, zažili sportovní fanoušci historicky první triumf v nejslavnější tenisové týmové soutěži – hráči Československa zvítězili díky pražskému vítězství nad celkem Itálie 4:1. a vyhráli Davis Cup. V týmu pro finále Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil a Jan Kodeš. Mistryní světa se stává atletka Jarmila Kratochvílová či Helena Fibingerová, ze ZOH přivezla bronz Květa Jeriová, z LOH v Soulu pak zlato Jozef Pribilinec, na mistrovství světa v ledním hokeji v roce 1985 získali českoslovenští hokejisté zlatou medaili. Vítězná vlna československého tenisu pokračuje, dlouhých 322 týdnů se v čele ženského tenisu drží Martina Navrátilová, která ale později v roce 1985 emigrovala do USA.

A jací byli oblíbení sportovci vašich dědečků a babiček? Zavzpomínejte, hledejte a vytvořte kartu sportovce – údaje o životě, sportovní úspěchy a třeba i dohledáte, co dělá dědův oblíbený sportovec dnes. Kartu vyfoťte a obrázek nám pošlete.

Martina Navrátilová

Tenistka

Helena Fibingerová

Atletka

%

Babimetr

%

Dědometr

Oblékací panenka

Pojďte si obléct postavičky do typického oblečení 80. let. Připravte si oblékací postavy (viz vzor ke stažení) a můžete začít oblečením, které vám ukazujeme. Vybarvit už si ho musíte sami. A co ráda oblékala vaše babička a děda? Babička určitě pomůže s výrobou papírového modelu, ten pak vyfotíte a skrátklým popisem, oč jde, nám pošlete. Pro inspiraci – jak vypadla móda osmdesátých let? Balonové sukně, nápadné detaily, námořnická sáčka s velkými ramenními vycpávkami, kalhoty zvané mrkváče – nahoře široké, dole úzké – někdy s povrchovou úpravou tzv. plísňáče. Asi nejoblíbenější u mladých lidí byly džíny a džínové bundy do pasu. K džínám se nejčastěji nosila bavlněná trička a svetry. Zásadní vliv na módu v 80. letech měl rockový a disco styl. Oblíbenými doplňky byly velké náušnice, náhrdelníky, řetězy kolem krku, masivní náramky. S vlnou aerobiku přichází do Československa oblíbené legíny.

%

Babimetr

%

Dědometr

Místo

V 80. letech se nově objevila místa, kam se vyplatilo zajít – prohlédnout si nově zrekonstruované Národní divadlo, dát si kávu nebo limonádu v kavárně ND nebo v protější kavárně Slávie, prohlédnout si Prahu z nového televizního vysílače nebo koncert v Paláci kultury, dnes Kongresovém centru. Nové podoby se dočkal i vyhořelý Veletržní palác. Naopak některá místa se na dlouhou dobu zavřela. V roce 1981 tak bylo možné naposledy navštívit kapli sv. Kříže na Karlštejně, ta se uzavřela na téměř dvacet let. A kromě toho tu i v té době byla spousta nádherných míst. Pokud jsou taková místa spojená s krásnými zážitky, pak na ně dlouho vzpomínáme a plánujeme navštívit je znovu.

Zjistěte u dědy nebo babičky, zda mají takové místo, na které si pamatují právě z 80. let a vylákejte je na společnou výpravu. Těšíme se na vaše fotky, videa a nebo psaní o tom, jaké to bylo, jak se takové místo změnilo a třeba i to, jaký zážitek z 80. let se k tomu místu váže.

Laterna Magika

Nová scéna Národního divadla

Žižkovský vysílač

Kavárna Slavia

%

Babimetr

%

Dědometr

Film

Nejvýznamnějšími osobnostmi 80. let jsou určitě Jiří Menzel a Věra Chytilová. Filky jako Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo Kalamita patřily k tomu lepšímu, co se v té době u nás natočilo. Filmovou událostí roku 1984 bylo natáčení filmu Amadeus štábem Miloše Formana, který v té době už žil v emigraci v USA.

Film Vesničko má středisková byl v roce 1987 nominován na Oskara za cizojazyčný film. Dalšími úspěšnými filmy, které známe dodnes, jsou S čerty nejsou žerty, Smrt krásných srnců, Vrať se do hrobu, Tři veteráni, Sněženky a machři, Tisícročná včela, Rozpuštěný a vypuštěný, Jára Cimrman ležící, spící, Láska z pasáže, Kamarád do deště, Diskopříběh.

Zavzpomínejte s dědou a babičkou na jejich oblíbené filmy z osmdesátek, podívejte se na jejich oblíbené herce a příběhy. A pak nám napište recenzi jednoho takového filmu (kdo v něm hrál, kdo jej natočil, kdo napsal scénář nebo podle jaké knihy byl film natočený, o čem film byl, jak se líbil prarodičům a jak vám).

S čerty nejsou žerty

Sněženky a machři

Rozpuštěný a vypuštěný

%

Babimetr

%

Dědometr

Hudba

80. léta 20 století byla ve znamení diskotékové hudby. Kdo vkročil do osvětleného tanečního kruhu byl chycen rytmem a nebylo úniku. A hudební průmysl to uměl pořádně roztočit, sázel do éteru jeden diskohit za druhým. Rozvinul se styl house, techno a hip-hop.
V anketě Zlatý slavík se na první příčkách v kategorii nejoblíbenější interpret populární hudby umístili například Karel Gott, Hana Zagarová, Dalibor Janda, Iveta Bartošová, dále pak kapely Olympic, Team, Katapult. Vznikly kapely jako Kabát, Tři sestry, Laura a její tygři, Visací zámek , Mňága a Ždorp.Folková hudba zakotvila na republikových přehlídkách Porty v Plzni a objevila se tu taková jména jako Poutníci, Nezer, Nezmaři, Máci, bratři Ebenové nebo Wabi Daněk a Vojta KiďákTomáško. Ikonickou skladbou této dekády se stala píseň Modlitba pro Martu, která se stala symbolem již při vpádu Vojsk Varšavské smlouvy do komunistického Česlovenska. Podruhé svou sílu projevila v listopadu roku 1989 a stala se hymnou pádu komunistického režimu. Modlitba pro Martu tehdy zazněla v podání Marty Kubišové během demonstrací na Václavském náměstí.

Zapátrej s babičkou a dědeckem v jejich hudební paměti a společně sestavte hitparádu (10 písniček) písní z 80. let 20. století, tu nám následně zašlete. A pokud chcete, společně si vámi vybranou písničku z této dekády zazpívejte, natočte se u toho a video nám zašlete ;).

Dalibor Janda

Heidi Janků

Michal David

%

Babimetr

%

Dědometr

Co to bylo?

V 80. letech se používaly předměty, které dnes asi ani neznáme, nebo víme co je walkman a audiokazeta? Mezi hračkami frčel mončičák, který je ve své modernější podobě k dostání i dnes, v osmdesátých letech byl ale fenoménem a chtělo ho každé dítě, stejně jako Tatru. Školáci toužili po penálu s magnetem, sbírali samolepky šmoulů a některé starší děti měnily těžké školní brašny za tzv. žebradla – plátěné tašky od plynových masek. Filmy nebyly ke stažení, bylo možné si je koupit na VHS kazetách a nebo půjčit ve videopůjčovně. 80. léta byla rozvojová v používání internetu, který byl vytáčený a to i v letech devadesátých. Na hry na herních konzolích zapomeňte, v této době začíná éra digi her, s nejjednodušší grafikou a ta nejznámější je asi “Chytni vejce”.
Dnes pravděpodobně ani nevíme jak tyto věci vypadají, o některých jsme možná slyšeli, ale určitě je neznáme. I tak to byly předměty, které pro svou dobu byly průlomové a všem známé.

Zkuste zapátrat u svých prarodičů, zda nějaký takový předmět nemají a pokud ano, ať vám povykládají, jak se používal, k čemu byl dobrý. Nemusí se jednat jen o tyto předměty, můžou vám prarodiče nabídnout i jiné, které z té doby mají uchované, nebo je mohou sehnat u svých přátel. Zkuste nakouknout do let 80. a seznámit se s předmětem, který byl pro tu dobu typický, vyzkoušejte jej a hlavně nám o tom dejte vědět ;).

Walkman

Céčka

%

Babimetr

%

Dědometr