ZIMNÍ SEZONA

listopad  – prosinec

Podzim přechází v zimu a přináší krásy této doby. Zima je neodmyslytelně spjata s Vánocema, se zvyky adventu a celou řadou tradic. Kromě toho, ale při troše štěstí přichází první sníh a venkovní radovánky. Pojďte se s Babi, dědo pustit do zimní sezóny a to opět ve dvou pohledech, v tom pionýrském – oddílovém a tom s babičkou nebo dědou, a to třeba i půjčeným.

Babi a děda

Cukroví

Pletení šály

Zimní aktivita

Adventní svícen

Zimní zážitek

Oddíl

Kuchařka cukroví

Poslední schůzka

Zimní aktivita

Adventní výzdoba

Babi a děda

Cukroví

Cukroví, kdo by ho neměl rád, neodmyslitelně patří k zimě, cukroví je pečené i nepečené a třeba s perníčky se začíná už v listopadu, pečení cukroví se tak prolíná celou zimou. Mladí lidé dnes už tolik nepečou, připraví dva tři druhy a mají hotovo a možná ani to ne a cukroví koupí v obchodě. Jak to ale měly naše babičky? Pekly desítky druhů cukroví nebo také jen pár těch nejoblíbenějších?

Nechte si od babičky vyprávět, jak to bylo s cukrovím, když byla ona malá? Jestli s cukrovím pomáhala? Kolik druhů se doma připravovalo? A kdo pekl nejvíce? Maminka nebo babička. A hlavně, jaký druh cukroví byl v dětství jejím nejoblíbenějším? Zkuste ho společně připravit. A nezapomeňte nám ho vyfotit a přidat i recept.

Pletení šály

Začíná zima, teploty klesají a v oblečení přidáváme další vrstvy. Nekončíme ale u bundy, hlavním módním doplňkem jsou šály, čepice a rukavice. Nejrychlejší cestou pořízení těchto módních doplňků v dětství našich babiček a dědečků nebylo zajít do obchodu, ale vzít si darované, upletené s láskou jejich babičkou.

Poproste babičku, aby vás plést naučila, určitě je v tom odbornice a ráda vám ukáže jak na to. Může vám u toho i vyprávět, jak ona jako malá pletla a třeba i jak ji to učila její babička. Vyberte si krásné barvy a zkuste uplést šálu, ale ne ledajakou, zima je období dárků a tak šálu pak darujte, a komu jinému než babičce? Když vám to půjde můžete se pustit i do upletení kulíška. Nezapomeňte se u pletení s babičkou nechat vyfotit.

Zimní aktivita

Zima přináší aktivity, na které jindy není ani pomyšlení. Zkusme se zamyslet, jak by asi vypadal takový letní sněhulák? Možná z lepidla a papíru nebo jiného materiálu, ale ze sněhu? Právě stavění ze sněhu, koulovačky, sáňkování a mnoho jiného to vše přináší zima. A kromě toho hry a zábavu s kamarády o zimních prázdninách v období svátků. Jak na toto období ve svém dětství vzpomíná právě děda nebo babička? Měli to stejně?

Popovídejte si s babičkou nebo dědou, vyslechněte si jejich vyprávění, jaké zimní aktivity dělali v dětství oni? Jak trávili čas s kamarády? Zkuste o jejich zimních radostech nakreslit obrázek a kdoví, třeba vám s ním děda nebo babička pomůžou a třeba ty jejich zimní aktivity budou dost podobné jako ty vaše. A když to vyjde, zkuste se do nich pustit společně, třeba společně postavte sněhuláka.

Adventní svícen

S výrobou je spojen i tento úkol, protože co jiného vystihuje u dětí převánočním období více než natěšení až přijde Ježíšek? Adventní svícen postupným zapalováním svíček značí, právě blížící se příchod Vánoc. Jestlipak to stejně jako dnešní děti měli i jejich prarodiče? Očekávali také netrpělivě příchod Ježíška? Čekali na zapálení poslední svíčky na adventním svícnu? Určitě ano, adventní svícny ale vypadaly jinak, než ty dnešní, žádné umělé ozdoby, adventní svícen byl plný přírodních materiálů.

Požádejte babičku nebo dědu, aby zavzpomínali na svá dětská léta, aby si vybavili, jakou výzdobu doma měli během adventu a hlavně jak vypadal jejich adventní svícen. Zkuste sehnat stejné materiály a společně s babičkou nebo dědou vyrobte svícen podobný. Nezapomeňte nám ho vyfotit.

Zimní zážitek

Jedinečnost zimy není spojena jen s příchodem Vánoc, koneckonců naše babičky nebo spíš prababičky, nedostávaly desítky dárků, tak jako některé dnešní děti. Krásné zážitky měl každý spojen s něčím jiným, s procházkou s prarodiči, se zvyky a tradicemi, s návštěvou příbuzných, nebo třeba s výrobou sáněk s dědečkem, s příchodem čerta a Mikuláše, se zpíváním koled nebo něčím úplně jiným.

Povídejte si s babičkou nebo dědou a zjistěte, jaký nezapomenutelný zimní zážitek mají uložený ve vzpomínkách, který je ten nej? Projděte stará alba, babi děda vám u toho budou povídat o jaký zážitek šlo a pak fotku vyfoťte, naskenujte a s krátkým popisem, o co šlo, pošlete.

Oddíl

Kuchařka cukroví

K zimě neodmyslitelně patří cukroví a to už od nepaměti. Babičky jsou na cukroví přebornice a tak zkusme tento úkol pojmout trochu jinak. Mysleme na to, že asi každý má doma ten úplně nejvíc top recept, který se dědí z generace po generaci, a co když se takových top receptů sejde více? To zní jako ta pravá zábava.

Dejte hlavy a hlavně recepty dohromady a zkuste vyrobit kuchařku top receptů vánočního cukroví. Každý navíc připraví to své a přinese ho na naplánovanou schůzku, pak se společně můžete pustit do degustace. Co by to ale bylo bez nějaké té návštěvy, pozvěte vedoucí ze skupiny a ti vám mohou povyprávět, jak to s cukrovím bylo v jejich dětských letech, jaké bylo to jejich top.

Poslední schůzka

Každý oddíl vnímá konec kalendářního roku jako něco, co je potřeba oslavit. Vedoucí připravují slavnostní program a možná rekapitulují, co se v letošním roce povedlo a třeba se pouštějí i do otázek, co by si kdo z dětí chtěl vyzkoušet v příštím roce? A jakpak to měl váš vedoucí, vzpomíná na dobu, kdy on byl dítětem a jak v jeho dětských letech probíhala ta poslední slavnostní schůzka?

Poproste vedoucího ať zavzpomíná na to, jak vypadala poslední schůzka v roce, v době kdy on byl malý, co se mu nejvíce líbilo, co ho bavilo, zda byla spojena s nějakým rituálem, jak byla schůzka jiná oproti těm běžným, a na co rád vzpomíná a kdo ví, třeba se vám společně povede jeho vzpomínky oživit a zrealizovat něco podobně, třeba z nich vznikne dokonce nová oddílová tradice. Nezapomeňte nám vše vyfotit.

Zimní aktivita

Zima je období koulovaček, dělání sněžných andělů, stavby iglů a sněhuláků, jízdy na saních, bobech nebo lyžích, snowboardu a běžkách. Tak zimu vnímají snad všechny dnešní děti, hlavně si užít nějakou tu zábavu a pustit se do zimních her a radovánek se sourozenci nebo s partou kamarádů třeba právě na schůzkách. Je to dnes stejné jako dříve? To musíme zjistit.

Poproste vedoucího nebo případně někoho zkušenějšího z PS, třeba hospodáře, ať vám poví, jaké zimní aktivity měl nejraději, když byl malý. Ať vám danou hru nebo aktivitu vysvětlí a pomůže vám ji připravit. Společně se do ní pak pusťte. Nezapomeňte nám ji natočit, ať víme jak jste se u ní bavili.

Adventní výzdoba

A opět potřebujete zkušeného vedoucího, takového který si z dětství pamatuje, jaká byla výzdoba před adventem, používali se přírodní materiály, od větviček, po šišky, ale hlavně různé ovoce. Přírodními materiály se zdobil i stromeček, koneckonců slaměné ozdoby se dají sehnat i dnes. Stejně tak věnec nebo jiná ozdoba na dveře a tradiční adventní svícen, vše bylo z přírodnin. K Vánocům se prostě výzdoba hodí.

Najděte si zkušeného vedoucího, takového který zažil Vánoce už před rokem 1970 nebo dříve nebo si prostě přiveďte nějakého seniora – dědu, babi, strejdu a poproste ho, ať se s vámi pustí do nějaké adventní výzdoby, takové jakou pamatuje ze svého dětství, nebo z vyprávění svých rodičů. Ať už se pustíte do obyčejného svícínku, adventního svícnu nebo třeba věnce na dveře, myslete na to, že zdobíme přírodními materiály, třeba takový šípek je na adventní výzdobu ideální. Nezapomeňte nám výrobu zaznamenat na fotografiích.