PODZIMNÍ OBDOBÍ

Září – Říjen

Léto je za námi a tak po babím létě přichází čas podzimu. Ten je spjat nejen s návratem do škol, ale i s podzimními barvami a změnou počasí. Podzim přináší jiné aktivity, třeba výrobu a pouštění draků nebo podzimní prázdniny. A tak nás Babi dědo láká k prozkoumání podzimního období, opět ve dvou pohledech: čas trávený s babi a dědou a pionýrský čas, hledající babi a dědy z oddílového života.

Babi a děda

První školní den

Historie školy

Pečení zákusku

Výroba draka

Poznej fotofilm

Oddíl

První zářijová schůzka

Pátrání po vedoucím

Oddílový piknik

Vzpomínka na podzimky

Babi a děda

První školní den

Se začátkem podzimu je spojen i návrat do školy. Jak to máte vy? Začínáte vyprávěním spolužákům, co jste o prázdninách zažili, nebo hledáním volného místa k sezení nebo něčím úplně jiným? A co váš děda a babička měli to stejně? Jaký byl jejich první školní den? Vzpomínají si na něj? A jestli ano, co si z něj pamatují? Co si nesli do školy, jaké měli povinné vybavení nebo třeba nesli kytičku?

Nechte si o jejich prvním školním dnu vyprávět, ten 1. školní den je totiž jen jeden a zpravidla v našich vzpomínkách zůstává. A kdy jindy na něj zavzpomínat než na začátku září? Poslechněte si vyprávění, a pak se můžete ještě ptát se, třeba jaký měla babička penál, nebo třeba jaké šaty, kdo vedl dědu do školy, jak se jmenoval jejich spolužák z lavice. To a cokoliv vás napadne. Jejich vyprávění sepište a připojte k němu váš první školní den a kdo ví, třeba něco bude úplně stejné.

Historie školy

Škola, místo, kam musíme všichni, někdo z nás ji má rád více a někdo méně, alespoň v době, kdy do ní chodíme. A pak trochu vyrosteme, začneme chodit na střední, a na základku už si ani nevzpomeneme, protože ta je přeci pro prcky. S odstupem času se vzpomínky na místo, kde jsme prožili většinou 9 let, mění, nejsou tolik důležité, i když jsme tam prožili celé dětství.

A co teprve samotná budova školy. Pro nás je tam jen pár let, ale sama tam stojí desítky, možná stovky let, v lepších časech se modernizuje, v horších upadá, třeba ji dokonce zavřou a přestaví v něco jiného, nebo zboří. Svojí školu máte, pro vás se během těch pár let asi moc nezměnila, ale co škola, kam chodila vaše babička nebo děda? Stojí tam pořád? A je to pořád škola?

Vyrazte s babičkou nebo dědou na výpravu za jejich dětstvím, ať vám ukáží jejich základní školu. Vyfoťte ji a zjistěte, co se s ní dělo celé ty roky, od doby, kdy ji vaše babička nebo děda opustili. Jaká je její historie a nebo historie místa, kde dřív stála.

Pečení zákusku

Konec léta, začátek školy a zase skoro rok do velkých letních prázdnin. Dříve než začne období dešťů nebo dokonce padat sníh, přichází zpravidla na přelomu léta a podzimu tzv. babí léto, kdy posledních pár slunných dnů dává létu sbohem. A to je ideální okamžik na to připravit rodinný piknik. Deka na trávě a velký košík s jídlem? Možná, a nebo taky ne, stačí posezení u venkovního stolu, bez jídla to ale žádný piknik nebude, a tak je našim úkolem něco upéct s těmi, kdo jsou v rodině na pečení zákusků nejlepší. Všichni to známe, na bábovku naší babičky se nedá dopustit, nikdo neumí tak dobrou, jako ona, nebo roládu, buchty, koláče? Každý z nás bych chtěl umět takhle péct. Tak to zkusme.

Což takhle se od té naší babi něco naučit? Připravte piknik pro rodinu a společně s babičkou na něj upečte nějaký zákusek, ideálně její oblíbený, ale takový, který se opravdu naučíte, abyste jej příště mohli připravit sami.

Výroba draka

Začátek podzimu je kromě návratu do školy spojen i se změnou počasí. Babí léto pomine a přichází sychravý podzim. Kraťasy střídají tepláky a venku fouká vítr. A i když někdo není milovníkem podzimu, jistě si na něm najde něco, co stojí za to. Co třeba pouštění draka? Rozmotání provázku, velký rozběh a vypuštění draka, který stoupá vzhůru a vzhůru až skoro do nebe. A pak už jen stačí hlídat jej, aby nám neulítnul nebo neskončil někde na stromě.

Dnes se dá takový drak na podzim koupit na každém rohu, ale bylo to tak vždy? Jakpak si draka pořizoval děda? Zkuste to zjistit. Rozhodně nekupoval žádnou igelitovou příšeru, ale měl nádherného papírového draka.

Žádného draka totiž jistě nekupoval, uměl si ho vyrobit sám a nebo se svým taťkou. A tak to zkuste tentokráte společně, připravte vhodný materiál a společně vyrobte toho úplně nejlepšího draka. A nakonec jej nezapomeňte vyzkoušet :).

Poznej fotofilm

Podzim je krásné období, když si odmyslíme ochlazení, vítr a konec prázdnin, zůstane nám krásný pohled. Podzim totiž hraje mnoha barvami. A víme s jistotou, že tomu tak bylo vždy, podzim a barvy prostě patří k sobě. Je to ideální okamžik pro výpravu do přírody a nafocení krásných podzimních fotek.

Tohle ale vždy stejné nebylo, když byla malá babička nebo děda existovaly fotoaparáty, které fotily na fotofilm. Ten se pak opatrně z fotoaparátu vyndal a snímky se nechaly vyvolat. Fotofilm byl navíc jen na 24 snímků a tak bylo potřeba dobře vybrat, co si fotku zaslouží.

Vyrazte do přírody s dědou nebo babičkou a zkuste zaznamenat krásu podzimu právě jejich očima a to pomocí 24 snímků, stejně jako měl průměrný fotofilm. Foťte ale tak, že jich opravdu nafotíte jen 24, ne že jich nafotíte 200 a 24 pak vyberete.

První zářijová schůzka

Stejně, jako je září spojené s návratem do škol, začíná také pionýrský rok. Mnoho příprav pro vedoucí a více kamarádství, zábavy, her a dobrodružství pro děti. Nové téma, nové výpravy. To vše a mnohem více je začátek pionýrského roku. Vedoucí dnes vnímají začátek pionýrského roku jinak, z pohledu příprav a plánování. Jistě ale i oni vzpomínají na svou první schůzku. Jaký byl tenkrát program?

Požádejte vašeho vedoucího ať zavzpomíná na svou první schůzku a připraví vám stejný program, jaký měl tenkrát on, bude si to ještě pamatovat? A pokud ne, ať zkusí zavzpomínat na tu dobu celkově, jaké hry a aktivity se hrály, když byl malý on? Pomozte mu s přípravou a nafoťte, jak jste si den užili.

Oddíl

Pátrání po vedoucím

Když přijdete na schůzku úplně poprvé, je pro vás vše nové. Kromě nových kamarádů a nových her a aktivit na vás jistě nějakým dojmem zapůsobí také vedoucí. Bez vedoucích by schůzky nešly. Vedoucí jsou ti, kdo program vymyslí, připraví vše potřebné a naplánují vše tak, aby oddílová činnost byla pestrá. Někdo je to ale zpravidla naučil, už v době, kdy oni byli dětmi, byl nějaký jejich vedoucí, ten kdo program připravoval, a chtě nechtě něco od něj okoukali a něco se naučili.

Kde je ale ten jejich vedoucí dnes? Zkuste si zahrát na detektivní kancelář.

Zjistěte od vašeho vedoucího, kdo vedl jeho první schůzku. Zahrajte si na detektivy a zkuste ho vypátrat, jistě vám s tím pomůže i váš vedoucí. Pokud se vám to povede, pozvěte ho třeba na nějakou vaší schůzku a pokud bude souhlasit, počítejte s ním v programu. Nezapomeňte nám ze schůzky udělat nějaké fotky.

Oddílový piknik

Poklábosení u jídla je skvělá příležitost, jak se něco dozvědět a zeptat se třeba i na věci, na které běžně máte pocit, že není čas. Babí léto láká k piknikům nebo třeba opékání buřtů při „lovení“ posledních slunečných dnů. Zkuste nějaký takový piknik uspořádat pro své vedoucí a zkuste od nich zjistit, jaký první oddílový piknik nebo třeba opékání buřtů si pamatují oni. Pozvěte i starší vedoucí, třeba hospodáře, vedoucího skupiny nebo sousedního oddílu, kohokoliv, kdo byl vedoucím už dávno předtím, než si vůbec pamatujete, ale vypráví o tom vaši vedoucí.

Připravte oddílový piknik, pozvěte skupinové hosty, pokláboste a spojte jej s nějakou soutěží, např. o nejlepší připravený zákusek, který ale připravte vy např. s pomocí maminky nebo babičky. A hlavně nám den nezapomeňte zdokumentovat.

Vzpomínka na podzimky

Podzimní prázdniny, zná to každý, dva měsíce ve škole a už je potřeba nějaký ten odpočinek. Kde by to bylo lepší než na podzimkách? Ale podzimní prázdniny bez kamarádů a výpravy? To by nešlo. Zkuste společně s vedoucími zavzpomínat, kde všudeváš oddíl za těch posledních pár desítek let byl, zavzpomínejte na ta místa a vyberte ta nejlepší, kam byste se chtěli rádi vrátit. Ať už proto, že tam byla velká společenská místnost, kde se hrály super hry, nebo byl za barákem velký les, kam jste šli na bojovku, nebo si pamatujete zážitky na výpravě na nedalekou rozhlednu, to už je na vás. Kde se vám líbilo nejvíce?

Vezměte mapu a zakreslete, kde všude jste na podzimní výpravě byli, poproste i vaše vedoucí, ať zakreslí místa, která si pamatují oni. A nakonec vyberte to nejlepší, kam byste se chtěli vrátit, nebo které byste podle vyprávění chtěli poznat. Zkuste nám o něm napsat, proč byste nám ho chtěli doporučit.