Letní speciál

Červenec – Srpen

Blíží se léto, konečně se svět trošku vrací do normálu, a protože léto bývá časem, který má každý rád především z dětství, najděme si chvíli a popovídejme si s těmi, kteří už dětmi nejsou, nejen s babi nebo dědou, ale i s maminkou a tatínkem a vedoucími na táboře. Projekt babi, dědo má na léto totiž připravený speciál. A to hned ve dvou rovinách, jednu směřovanou na tábory a zážitky na nich a druhou směřovanou na část léta strávenou u prarodičů.

Léto na táboře

Jak vypadal tábor dříve

Zapomenutá stavba

Kvíz

Fotky vedoucích

Rituály a tradice

Retrohry

Výprava na staré tábořiště

Den postaru

Léto u babi a dědy

Kam jezdili rodiče

Jak se bavili rodiče

Nezapomenutelný prázdninový zážitek

Letní prázdniny na táboře

Jak vypadal tábor dříve

Zná to každý, oblíbené místo u táboráku, palouček za lesem nebo třeba spadlá bříza za cestou, která je tam roky. Vybavíte si, jak se tábor změnil za posledních pár let, co vše je jinak? Kdy se malovaly nové lavičky k táboráku, kdy se stavěla nová ešusárna nebo třeba jídelna a mnoho dalšího?
Zkuste se zeptat vedoucích na co vzpomínají oni, co byla jejich oblíbená místa a najednou zjistíte, co na táboře bylo ještě „před vámi“. A nemusíte zůstat jen u vedoucích oddílů, zeptejte se i hlavase, kuchařek a všech ostatních.

Zkuste s vedoucími projít staré fotky a najít takříkajíc deset rozdílů. Kde se co změnilo? Porovnejte současné fotky s těmi starými třeba dvacet let a uvidíte sami.

Zapomenutá stavba

Slyšeli jste někdy historky o stavbách, co na táboře kdysi byly? Jako „sejdeme se u věže“, ale co si pamatujete, na táboře žádná věž není? „To když jsme si tenkrát stavěli bránu, to byly jiné časy“ a „Vybavuješ si ten indiánský totem vzadu za ohništěm?“ a tak podobně. Každý tábor určitě nějaké takové historky o stavbách, které neznáte, má, zkuste jim trošku přijít na kloub, zeptejte se vedoucích a zkuste se k nějaké takové zapomenuté stavbě vrátit. Ať vám o ní vedoucí povypráví, proč se stavěla, kdo ji stavěl a třeba i jak se u ní „vyblbli“.

Za pomoci vedoucích a nejen jejich vyprávění zjistěte co nejvíce o nějaké zapomenuté táborové stavbě. Až budete vše vědět, zkuste ji společně zase vybudovat.

Kvíz

Znáte své vedoucí? Vážně, víte co je baví a co dělají, když nejsou na schůzkách nebo na táboře? Pusťte se do vědomostního kvízu a o kom jiném, než o vašich vedoucích. Připravte si pár otázek, jakou mají rádi barvu, jaké jídlo, kde byly nejdál na dovolené, jaké mají radi zvíře a hlavně, jaká je jejich oblíbená táborová nebo etapová hra. Otázek můžete vymyslet spoustu. Pak je dejte vedoucím a poproste je, ať napíší odpovědi a anonymně je někde vystaví. Poté můžete hádat, kdo je kdo a třeba se tak o vedoucích dozvědět více.
A možná můžete některé inforace i dále použít, protože např. když nějaká stará táborová hra bavila vaše vedoucí, mohla by bavit i vás.

Připravte kvíz pro vedoucí a jednu z otázek směřujte na oblíbené táborové hry. Po vyhodnocení zkuste přesvědčit vedoucí, ať vám tu nejzajímavější hru vysvětlí a třeba si ji s vámi i zahrají. A pak už jen dejte dohromady pravidla a třeba drobnou ilustraci, ať se o hru můžete podělit s ostatníma.

Fotky vedoucích

Víte, že někteří vedoucí jezdí na váš tábor už úplně od mala, a kdo začal jen před pár lety, třeba už jako puberťák? Pusťte se do zjišťování, kdo je kdo na starých táborových fotkách.

To samozřejmě znamená trochu přípravy pro vedoucí, domluvte se a připravte své staré táborové fotky, dejte je třeba na nástěnku a očíslujte a nechte děti třeba o poledním klidu, ať si fotky prohlédnou a zkusí přiřadit, kdo je kdo, možná i pro ně bude zajímavé, že věčně usměvavá Terka v šesti letech neměla zuby, že dvoumetrový Macík, byl kdysi taky prťous, nebo že Petra byla kdysi přírodní blondýna a mnoho dalšího. Hlavně, že vedoucí byli taky někdy na táboře, jako děti :D.

Poproste vedoucí, ať vám takovou fotonástěnku připraví. A při vhodné chvíli se pusťte do rozpoznávání dětských fotek dnešních dospělých a zkuste je přiřadit vedoucím a dalším pracovníkům tábora, nebojte se hádat, určitě všechny poznáte. Přiřaďte fotky současné k těm dětským.

Rituály a tradice

Nosíte na táboře košile, skládáte slib, máte na konci tábora slavnostní přijímání nováčků třeba u ohně nebo se těšíte na tradiční táborovou olympiádu, či závod? Ano? Tak zjistěte od vedoucích, které tradice a rituály se u vás na táboře drží více než pár posledních let, které jsou opravdu ty, bez nichž si tábor neumíte představit nejen vy, ale ani vedoucí. Protože i tradice dělají tábor táborem a dávají mu tak svou krásnou atmosféru.

Společně jeden takový rituál nebo tradici vyberte a sepište, abyste s ní seznámili i ostatní. A jestli máte takových rituálů nebo tradic, bez kterých si tábor neumíte představit, více, sepište jich klidně víc a nezapomeňte je doplnit nějakou fotkou, třeba i z aktuálního roku.

Retrohry

Myslíte, že co je retro není in? A jak nahlížíte na staré retrohry? Že jste takové nikdy nehráli? No možná, že se dost pletete, nebo jste nikdy neskákali panáka nebo třeba přes švihadlo? Nikdy jste necvrnkali kuličky a v životě neslyšeli o hře na krvavé koleno? Možná se budete divit, ale všechny tyhle hry a aktivity jsou vlastně retro, protože jsou staré už minimálně pár desítek let.
Připravili jsme pro vás dva plakáty, na jednom jsou hry na druhém aktivity, oba jsou určené třeba i do kadibudky, kde máte takříkajíc čas, si je v klidu přečíst.

Vyberte si nějakou z her nebo aktivit a zkuste si ji zahrát, pravidla jsou popsaná, ale jistě vám s nimi poradí i vedoucí. A nekončete jen u těchto her.
Zkuste od vedoucích zjistit, jestli neznají nějaké další takovéhle rychlé hry, společně si je zkuste zahrát a udělat nějakou fotku. Jak se hra hraje pak sepište, ať si ji může zahrát i někdo další.

Výprava na staré tábořiště

Jak dlouho jezdíte na tábor? A byl váš tábor vždy na stejném místě nebo si pamatujete, že se před pěti lety jezdilo na jinou základnu, a co teprve před deseti, dvaceti nebo třiceti? Zjistěte to u vedoucích a kdo ví, třeba se vám povede uspořádat na staré tábořiště i výpravu. Jestli ano, nezapomeňte nám takové staré tábořiště vyfotit.

Tenhle úkol samozřejmě znamená trochu přípravy, respektive nechat na takovou výpravu v programu místo. Na výlet do města to s ohledem na covidová opatření nebude, ale na výpravu na staré prázdné tábořiště? Pokud není daleko, jistě by to šlo. A pokud je daleko, zkuste tam uspořádat výlet třeba i mimo tábor, v rámci nějaké jiné prázdninové akce nebo výpravy.

Zkuste zapátrat v historii a vyrazit na staré tábořiště, na výpravě udělejte pár fotek a nechte si od vedoucích odvyprávět, jak to tentkrát na tomhle tábořišti bylo.

Den postaru

Co se na táborech za posledních třicet, čtyřicet nebo padesát let změnilo? Slyšeli jste třeba, že si děti praly prádlo na vlaše? Že se chodilo pro vodu? Nebo, že se při raním nástupu zasekávala do pařezu sekerka? Oslovte táborové „stařešiny“ ať vám poví, co všechno bylo kdysi jinak a ať vám třeba uspořádají jeden takový den „postaru“.

A zde je opět práce pro vedoucí, jste schopni takový den zorganizovat? Máte na táboře někoho, kdo si tábor jako dítě pamatuje před pár desítkami let? Kdo vám povypráví, jak to tenkrát bylo a s kým nachystáte na takový den program? Určitě by bylo moc hezké, kdyby součástí takového dne bylo i povyprávění s tímto vedoucím, třeba u táboráku.

Oslovte táborového „stařešinu“ poproste ho, ať vám takový den z jeho táborového dětství připraví. Sepište nám, jak takový den probíhal, doplňte obrázky a třeba i fotkou.

Letní prázdniny u babi a dědy

Kam jezdili rodiče

Konec školy, hurá na prázdniny! No, možná že poslední dva roky to nevnímáme jako vysvobození ze sezení v lavicích. Ale i tak se na léto, sluníčko a kamarády jistě těšíme. A tak to má každé dítě. Léto ale není jen časem na tábory, je to čas kdy jezdíme na chalupu, na dovolenou nebo k babičce a dědovi. A stejně jako my dnes, tak nějak podobně jezdili i tatínek s maminkou, když byli děti. Vyzpovídejte je a ještě lépe se zeptejte babičky a dědy, jaké léto prožívali vaše rodiče, když oni byli děti.

Určitě se dozvíte něco jako, jo jo, u dědy Pepy jsme byli půlku léta, každý rok jsme jezdili do kempu na Podolsku nebo třeba s Andulkou na prázdniny na jejich chalupu. Ale možná se dozvíte i mnohem více a třeba vašim rodičům a prarodičům uděláte radost, třeba zavzpomínají s láskou na oblíbená místa ve svém dětství. A to je ideální příležitost se na taková místa vypravit. Zjistěte zda se na ta místa dá jet a jestli ne, určitě u nich najdete oblíbený les, kam chodili na houby, nebo nejlepší rybník na světě, kam se určitě dá dostat i dnes.

Vyrazte na výlet, ať můžou vaši rodiče zavzpomínat a ukázat vám, kde se jim líbilo nejvíc, když jim bylo tolik jako vám. A hlavně nám ta místa nezapomeňte vyfotit.

Jak se bavili rodiče

Léto je čas dětí i dospělých, u dětí daleko více čas zapomenutí na školu, čas zábavy a zážitků, některé jsou praštěné, jiné neuvěřitelně vtipné, další až nebezpečné nebo třeba takové, které utváří přátelství na celý život. Zeptejte se maminek nebo tatínků, babiček nebo dědečků prostě kohokoliv s kým léto bude trávit, jak se v dětství bavili? Jaké lumpárny dělali? A ať už se svými babičkami pěstovali bylinky, s dědou chodili rybařit, se sourozenci hráli na policajty a zloděje nebo třeba s kamarády skákali do sena, pořádně je vyzpovídejte. Jak aktivita probíhala, jestli měla nějaká pravidla, prostě o jejich oblíbených hrách nebo aktivitách zjistěte co nejvíc.

Zkuste aktivity z vyprávění také zrealizovat (tedy ty bezpečné) a natočit video a nebo zapojte vlastní kreativitu a nakreslete o nich komiks. Volba je na vás.

Nezapomenutelný prázdninový zážitek

Vzpomínáte na své oblíbené letní zážitky, jak jste před třemi lety v kempu při blbnutí ve vodě potkali Dorku a jsou z vás nejlepší kámošky dodnes, jak vás děda Franta naučil vyřezávat píšťalku, nebo jak jste na dovolené poprvé vběhli do moře? Ano? A jaký z takových obíbených prázdninových zážitků byl ten úplně nej? Na který nezapomenete nikdy a opravdu nikdy?

Ale co vaši rodiče nebo prarodiče? Jaký je jejich nezapomenutelný prázdninový zážitek? Na který vzpomínají dodnes? Na bojovku, kterou pro děti připravili sousedé? První výpravu na pramičce s kamarádem Toníkem? Na zlomenou nohu při pádu z houpačky s gumou nad rybníkem, kdy se seběhli všichni kamarádi a zachránili je?

Nechte je pořádně zapátrat v paměti, a když zavzpomínají na své dětství jistě zjistí, že takových zážitků najdou určitě také několik, ale který je ten nej? Zkuste nám popsat nejlepší prázdninový zážitek podle vyprávění rodiče nebo prarodiče. A kdo ví třeba zjistíte, že je celkem podobný nějakému vašemu.